Pre velkáčov / Článok

Treba sa rozprávať o internetovej bezpečnosti?

Rodičovstvo sa mení a vyvíja ruka v ruke s modernou, digitálnou dobou. Väčšina detí dnes namiesto zbierania céčok, hrania pogov, alebo skákania gumy vysedáva každodenne na internete.

Všetky vedia ovládať smartfón či tablet, majú Facebook, či Instagram a svoju obľúbenú show či seriál si vedia ľahko nájsť na nejakom online streame. Dávať rady o tom, že s nožnicami sa nebehá a v škole sa nemá biť je tradičné, ale rozprávať sa s dieťaťom o základoch online sveta je pre mnohých stále trochu problematické. Dieťa je potom len tak bez vedenia hodené do sveta internetu metódou pokus omyl. Otázka teda znie: chránia rodičia svoje deti na internete dostatočne?

Podľa nedávnej štúdie z anglicka, ktorá sa venovala viac ako 2000 rodičom s deťmi vo veku 8 a 13 rokov, ani nie. Jej výsledky hovoria, že rodičia sa rozhovorom s deťmi o ich online bezpečnosti priam vyhýbajú. Čísla prezrádzajú, že 91% osemročných detí sa pripája k internetu aspoň jeden krát do týždňa. To je teda iba online aktivita a nezarátava sa sem offline strávený čas na počítači, smartfóne, či tablete hraním hier, či inou prácou s aplikáciami.

Zaujímavou časťou štúdie je tá, ktorá sa zameriava na tendencie a názory rodičov. Až 31% z opýtaných povedalo, že ak by sa ich dieťa spýtalo na digitálnu bezpečnosť, poslali by ho po odpoveď za iným dospelým, prípadne za starším súrodencom dieťaťa. Predstava, že by reagovali rovnako aj v prípade „analógovej“ hrozby je alarmujúca.

Ešte predtým ako skočíte do záverov, že dnešných rodičov označujeme za nezainteresované monštrá, ktorým by mala deti zobrať sociálka, si dovolíme povedať, že rodičom nie je čo vyčítať. Digitálny svet je nová vec. Keď dnešní rodičia vyrastali, neexistoval Facebook, ani cloudové riešenia. Sú to nové veci, na ktoré nemajú čas, nepoužívajú ich, alebo im často ani nerozumejú. Držať krok s digitálnymi trendami, či novými sociálnymi sieťami je naozaj ťažké.
Nie je teda prekvapujúce, že až 16% rodičov sa cítilo nekvalifikovanými dávať deťom rady o internetovej bezpečnosti a radšej by pri radách zostali v rovine „analógového“ sveta.

Pritom na rozdiel od očakávaného mávnutia rukou nad radami rodičov, až 60% z opýtaných detí podobnej štúdie povedalo, že svoje online správanie po rozhovore s rodičmi zmenilo. Rodičia si musia postupne uvedomiť, že pre ich deti neexistuje jasná hranica medzi online a offline svetom. Stále aktuálnejšou témou je napríklad online šikana, ktorá je v škole offline a doma potom pokračuje online cez napr. sociálne siete.

Štúdia sledujúca 2000 rodičov zistila, že najväčší strach majú rodičia z navštevovania nevhodných stránok. Nasledujúcu priečku obsadili obavy zo zdieľania osobných informácií s neznámymi ľuďmi.

Je teda otázkou, ako sa s dynamickým svetom digitálnych technológií rodičia popasujú. Dať deťom úplnú slobodu, alebo vyznávať technologickú askézu? Ako pri všetkom, to najlepšie riešenie je niekde uprostred. Nech už sa rodičia rozhodnú pre akokoľvek silné pravidlá pri používaní technológií, stále ostáva otázkou ako tieto pravidlá uplatniť tak, aby ich deti dodržiavali.

ESET ponúka riešenie v podobe ESET Parental Control, ktorý dáva rodičom možnosť viesť s deťmi pozitívny dialóg a chrániť ich online, ale aj offline. Pozrite si, ako toto komplexné riešenie funguje.


Zdielať tento článok

Chceli by ste byť vždy informovaný o novinkách v oblasti bezpečnosti detí na internete? Prihláste sa tu na odber noviniek.

Podobné články

Robia deti na internete hlúposti?

Tričko im nevydrží čisté ani deň, nechcú jesť zeleninu a svoju aktuálnu emóciu nedokážu vyjadriť tichšie ako 90 decibelmi. Vystrájanie…

Dnešné deti a internet

Doma, vonku, či v škole, nech idete hocikde, nie je tažké vidieť deti hypnotizované displejom svojich telefónov, či tabletov. Ako najsi…

Minimálny vekový limit na smartfóny?

Deti sa v mobiloch vyznajú. Krpcom stačí dostať mobil do rúk a hneď si robia „svojky“, šprtajú sa v mp3 a sťahujú aplikácie. Je to supe…