Pre velkáčov / Článok

Minimálny vekový limit na smartfóny?

Deti sa v mobiloch vyznajú. Krpcom stačí dostať mobil do rúk a hneď si robia „svojky“, šprtajú sa v mp3 a sťahujú aplikácie. Je to super, alebo … ani nie?

Minulý týždeň sme mali rodinnú oslavu. Došla aj sestra s jej 3 ročným synom, ktorý bol v podstate celý čas prilepený k smartfónu svojej mamy, na ktorom sa hral Plants vs. Zombies. Na jednej strane je úžasné, že tak malé dieťa vie narábať so smartfónom (mimo hry však asi zmení všetky nastavenia od jazyka, až po pozadie). Nech to už je kvôli predstaveniu technológie mladým, skúmavým mysliam detí, vrodenej digitálnej gramotnosti, alebo zmenám na úrovni DNA (posledné dve nemyslím vážne), ale niektorí rodičia sa pýtajú, či je to ok. Takže po televízii, počítačových (a konzolových) hrách, prišla debata o minimálnom veku používania už aj na smartfóny.

V Anglicku sa znepokojení rodičia do tejto debaty začali zapájať už niekedy minulý rok. Dôvodom je, že smartfón ponúka deťom, tak ako počítač, úplnú slobodu. Na jednej strane môžu byť rodičia hrdí, že ich deti sú tak šikovné, že na telefóne dokážu všetko možné, na druhej strane si však takáto sloboda vyžaduje istú miery kontroly a dohľadu zo strany rodičov.

V anglickom prieskume spoločnosti venujúcej sa elektronickej bezpečnosti, Internet Matters, sa ukázalo, že 85% základoškolákov vlastní smartfón. Základná škola však má veľký rozdiel medzi študentami. Diskusie rodičov sa venujú hlavne nižším ročníkom. Čísla hovoria, že približne 65% detí vo veku od 8 do 11 rokov má smartfón. Hlavným mestom detských fanúšikov je však Newcastle, kde až 90.5% capká palčekmi na dotykové displeje. Otázka teda znie, odkedy sú smartfóny vhodné pre deti? Patria do rúk 8 ročných, alebo nie?

Zodpovednosť za bezpečnosť detí, ako online tak offline, je v rukách rodičov. Tí si uvedomujú, že držať krok s novými technológiami je náročné a podľa prieskumu by až 9 z 10 rodičov prijalo, keby sa o internetovej bezpečnosti učilo na samotných školách. Takýto prenos diskusie z obývačiek do školských lavíc je niečo, čo by veľa digitálne nie až tak zabehaných rodičov výrazne odbremenilo.

Celkovo sa rodičia zhodli, že vekový limit na používanie smartfónov by mal byť stanovený na vek 10 rokov. S týmto vekom súhlasí aj psychologička Catherine Knibbs, ktorá hovorí, že v tomto veku začínajú deti túžiť po novej forme nezávislosti/slobody. Chcú začať rozmýšľať inak a mať prístup k novým informáciám. Smartfón je teda vhodnou odpoveďou na tieto potreby. Nad používaním tohto nového zdroja informácií je však potrebné držať výchovný dohľad.

My ale nie sme v Anglicku a o výučbe o online bezpečnosti na školách asi dlho ešte nebudeme ani len počuť. Zodpovednosť je teda čisto v rukách rodičov. Je na nás, či sa rozhodneme pre digitálnu slobodu, alebo budeme chcieť byť aktívnou súčasťou online života detí.


Zdielať tento článok

Chceli by ste byť vždy informovaný o novinkách v oblasti bezpečnosti detí na internete? Prihláste sa tu na odber noviniek.

Podobné články

Dnešné deti a internet

Doma, vonku, či v škole, nech idete hocikde, nie je tažké vidieť deti hypnotizované displejom svojich telefónov, či tabletov. Ako najsi…

Robia deti na internete hlúposti?

Tričko im nevydrží čisté ani deň, nechcú jesť zeleninu a svoju aktuálnu emóciu nedokážu vyjadriť tichšie ako 90 decibelmi. Vystrájanie…