Pre velkáčov / Článok

Robia deti na internete hlúposti?

minecraftTričko im nevydrží čisté ani deň, nechcú jesť zeleninu a svoju aktuálnu emóciu nedokážu vyjadriť tichšie ako 90 decibelmi. Vystrájanie, neposednosť a hry však k deťom neodmysliteľne patria. No čo z toho však patrí na internet a ako ich to ovplyvňuje?

Údaje z Anglicka, ktoré pochádzajú z prieskumov britskej spoločnosti ISC2 pre internetovú bezpečnosť, hovoria, že 43% detí od 9-11 rokov je na internete každý deň. Čo nie je nič prekvapivé. Čo však prekvapivé a zarážajúce je, že 1 z 5 detí sa fyzicky stretlo s cudzím človekom, ktorého stretli online. Teda niekde na ulici, v parku, v reálnom offline svete.

Podľa údajov sa v polovici prípadov vybrali deti na takéto stretnutie samé. Čo je zaujímavé je, že iba 18% z opýtaných detí povedalo, že pri písaní si online s niekým cudzím sa cítia nepríjemne. ISC2 vidí problém vo vzťahu medzi deťmi, rodičmi a technológiou. Ich výskum zistil, že zo vzorky 1162 detí má úplnú voľnosť na internete až 85% z nich. To znamená, že len 15% detí má na internete nejakú formu rodičovskej kontroly.

Ak to spojíte s faktom, že až tretina detí uviedla, že nikdy nedostala žiadne informácie o tom, ako používať internet bezpečne, je jasné, že v tomto modeli internetovej gramotnosti niečo nefunguje. Zaujímavosťou je aj fakt, že dnes majú všetky deti Facebook, a to aj deti o ktorých píšeme, teda vo veku 9-11 rokov. No všetky ich profily sú de facto a aj de jure proti pravidlám samotného Facebooku. Ten hranicu používania, resp. minimálny vek používateľov vymedzuje na 13 rokov. Nie je to len nejaký výmysel modrého tímu, ale priamo to vychádza zo zákona, konkrétne z Children´s Online Privacy Protection Act (COPPA). Rovnaké vekové obmedzenie platí aj pre mnohé iné siete.

Nie je teda žiadnym prekvapením, že deti o svojom veku často krát klamú. Jednak preto, aby mohli niektoré služby vôbec využívať, ale aj preto, lebo byť starší je viac cool. Tretina detí si vek zvyšuje o 2 až 6 rokov. 8% dokonca uviedlo, že má medzi 18 a 25.

Ak by vás zaujímalo, čo robia anglické deti na internete najradšej, tak od tých našich sa veľmi nelíšia. Najradšej sa hrajú, trávia čas na sociálnych sieťach a pozerajú videá. Najobľúbenejšia hra – Call of Duty, dokonca aj pri deťoch pod 12 rokov. Čo len ďalej poukazuje na fakt, že rodičia asi nemajú úplnú kontrolu nad trávením času ich detí na počítači.

Je teda zrejmé, že rodičia by sa mali začať s deťmi rozprávať o tom, ako zostať online v bezpečí.


Zdielať tento článok

Chceli by ste byť vždy informovaný o novinkách v oblasti bezpečnosti detí na internete? Prihláste sa tu na odber noviniek.

Podobné články

Dnešné deti a internet

Doma, vonku, či v škole, nech idete hocikde, nie je tažké vidieť deti hypnotizované displejom svojich telefónov, či tabletov. Ako najsi…

Minimálny vekový limit na smartfóny?

Deti sa v mobiloch vyznajú. Krpcom stačí dostať mobil do rúk a hneď si robia „svojky“, šprtajú sa v mp3 a sťahujú aplikácie. Je to supe…